Изисквания към донорките:
- Здрави жени, които не употребяват алкохол, цигари и лекарства, живеят при добри битови условия, с добра лична хигиена.
- Количеството кърма, което отделят трябва да бъде около 250-300 мл за денонощие, слeд като са задоволили нуждите на собственото си бебе.
- Необходимо е да притежават нискотемпературна хладилна камера или фризер.
Задължителни изследвания:
- СПИН, Хепатит В, Хепатит С, сифилис, гонорея, носителство на патогенни микроорганизми в гърлен и носен секрет и фецес, туберкулоза.
- 6 месеца след началото на дарителството изследванията се повтарят
Ред за одобряване на донорките:
- Наш екип от лекар и мед. сестра посещава дома на кандидат-донорката, като по този начин се преценяват условията в които тя живее; прави се клинична оценка на здравословното й състояние и това на бебето. Кандидат-донорката осъществява пробно изцеждане и се взима прясно изцедена кърма за микробиологичен анализ.
- На всяка донорка се дава идентификационен номер, запознава се с хигиенните изисквания за изцеждане и съхранение на кърмата и й се предоставят стерилни банки за събиране на същата.
- При отрицателни резултати от изследванията, с кандидат-донорката се сключва договор, според който тя се задължава да спазва определени условия – да не употребява цигари, алкохол и медикаменти, при нейно заболяване, на бебето или друг член на семейството да уведоми БМК.
Събиране на изцедената майчина кърма:
- Донорката изцежда излишната кърма на ръка или с помпа според указанията. Кърмата се съхранява в хладилна камера или фризер при температура не по-малко от -18°С и за не повече от една седмица до момента на транспортирането й в БМК.
- Събраната от донорката кърма се доставя в БМК от екип на банката за кърма или от самата донорка (или нейн представител), като това има значение за заплащането.
- Транспортирането на кърмата се извършва с кола с хладилна система или хладилна чанта.
Обработка и изследване на кърмата:
- Кърмата се обработва чрез пастьоризация при 62,5°С за 30 мин.
- Изследват се биохимичните показатели на майчината кърма – съдържанието на белтъци, масти, лактоза и сухо вещество.
- Прави се физико-химично изследване на киселинен градус по Тьорнер, рН, проба за фалшификация.
- Микробиологично изследване
Бракуване на майчината кърма:
- Пастьоризираната кърма се бракува при наличие на микробна флора над допустимата, след извършената пастьоризация.
- Фалшифицирана /оводнена или с примес на животинско мляко/ кърма се бракува и договора с донорката се прекратява.
Бракуваните количества кърма не се заплащат на дарителката при бракуване по нейна вина /микробиологично замърсяване, оводняване или друга фалшификация/.
При технологичен брак /счупени банки при размразяване/ количеството бракувана кърма се заплаща на дарителката.
- Как да стана донор на кърма?
Трябва да се свържете с нас по телефон, чрез имейл или чрез съобщение на страницата ни във Фейсбук. Можете да оставите телефонния си номер и ние ще ви потърсим. Ще проведем кратък разговор-анкета по телефона, чрез което да получим данни за здравословното ви състояние и житейските ви навици, ще обсъдим някои специфични въпроси, за да преценим има ли противопоказания да дарявате кърма.
Документи за многократно даряване на кърма
- Има ли специфични изисквания към дарителките?
Дарителките не трябва да са били подложени на кръвопреливане, пиърсинг и татуировки през последните 12 месеца. Не трябва да имат хронични заболявания, заради които да приемат постоянно медикаменти. Желателно е да водят здравословен начин на живот, без употреба на цигари, алкохол, наркотични вещества.
Изисква се минимално количество излишна кърма от 200 милилитра за денонощие.
- Какви изследвания се правят на донорките?
Кандидат-донорките задължително се изследват за: СПИН, Хепатит В, Хепатит С, сифилис; гърлен и носен секрет, фекална проба;
Серологичните изследвания се повтарят на всеки 6 месеца;
Всички изследвания са безплатни за донорките.
- С какви уреди трябва да разполагат донорките?
Дарителките трябва да притежават нискотемпературна камера или фризер, температура поне -18ºС.
Желателно е донорката да има стерилизатор (електрически или за микровълнова фурна) или тенджерка за стерилизация на помпата.
Дарителката може да ползва удобна за нея помпа за изцеждане на кърмата, а ако няма такава, ние можем да предоставим безвъзмездно помпа тип спринцовка.
- Колко продължителна е процедурата по одобрение на кандидат донорките?
Процедурата по анкетиране, изследване и одобрение на дарителките отнема не повече от една седмица.
- Как се съхранява кърмата?
Кърмата се съхранява в стерилни стъклени банки предоставени от БМК. Банките са с етикет, на който дарителката написва индивидуалния си идентификационен номер и се съхраняват при -18°C.
- Как се предава събраната кърма?
Кърмата може да се предаде по два начина: а) екип на БМК взима банките от дома на донорката в определен ден или б) донорката или нейн представител донася кърмата на място в БМК всеки работен ден от 8,00 до 16,00 часа.
- Как се транспортира кърмата?
Кърмата се транспортира задължително в хладилна чанта.
- Мога ли да даря еднократно кърма, замразена в пликчета или контейнери?
Да. В този случай донорката предоставя резултатите от серологичните изследвания направени преди раждането, ако същите са годни (ако са направени преди по-малко от 6 месеца). В противен случай БМК прави за своя сметка изследвания за СПИН, сифилис, хепатит В и хепатит С.
Документи за еднократно даряване на кърма
- Колко стара може да е кърмата?
Можем да приемем предварително замразена кърма, съхранявана не повече от 2,5 месеца преди датата на одобрението Ви. Обадете ни се и ще обсъдим това с вас.
- Заплаща ли се дарената кърма?
На дарителките се заплаща годната кърма.
- Има ли ограничения за донорките?
Да. По време на процеса на даряване, кърмачките нямат право да пушат, да употребяват алкохол и наркотични вещества. По време на процеса на даряване, кърмачките не могат да употребяват лекарства и / или определени билкови добавки (с изключение на прогестерон, тироксин, витамини за бременни и кърмачки, желязо, калций).
- Донорките могат ли да употребяват лекарства?
Всички лекарства имат потенциал да се акумулират в кърмата в различни количества. По принцип само малки количества достигат до тялото на бебето и в повечето случаи то може да бъде кърмено, ако се е родило здраво и на термин.
Новородените със здравословни проблеми имат специални нужди и по-висока чувствителност и излагането им на различни вещества трябва да бъде по-строго ограничено, отколкото при здрави деца.
Дарителките могат да вземат лекарства, но са длъжни да уведомят и обсъдят с Банката за кърма всяка ситуация.
- Донорките могат ли да употребяват билки?
Много хора приемат, че билковите средства не са „истински“ лекарства, защото са естествени. Всъщност много продукти могат да причинят сериозни странични ефекти. Донорите са помолени да се свържат с банката за кърма, преди да започнат билкова терапия по време на даряване.
Билкови препарати, които донорите не трябва да приемат по време на даряването на кърма са:
-
- Жълт кантарион;
- Гинко билоба.